Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
16-03-2023

Strażnicy miejscy ukarali sprawcę spalania odpadów

Cyklicznie ponawiane i publikowane przez Straż Miejską w Lubaniu apele o zachowanie rozsądku i rezygnowanie z podejmowania nielegalnych prób pozbywania się odpadów poprzez ich spalanie w kotłach grzewczych, prowizorycznych piecach, czy na tzw. wolnym powietrzu – powoli, ale jednak skutecznie przynoszą pożądane efekty.

Potwierdzeniem słuszności podejmowania prewencyjnych działań są m.in. optymistyczne dane ewidencyjne, ukazujące liczbę przyjmowanych przez strażników miejskich zgłoszeń dotyczących spalania odpadów, jak również częstotliwość podejmowanych na tę okoliczność interwencji.

W porównaniu do I kwartału roku ubiegłego, kiedy odnotowano 11 tego typu zdarzeń na terenie miasta Lubania, w roku bieżącym (jak dotąd) strażnicy podejmowali podobne czynności 6-krotnie. Biorąc pod uwagę przedstawione dane można wnioskować, że odnotowany spadek ma ścisły związek ze stale rosnącą wśród mieszkańców Lubania świadomością co do obowiązujących przepisów prawa - jak również grożących sankcji, które za bezprawne spalanie odpadów ustawodawca przewidział (mandat karny do 500 zł lub orzeczona przez sąd kara aresztu do 30 dni lub grzywna w wysokości do 5 000 zł.).

Kontynuując prewencyjne działania Straż Miejska w Lubaniu informuje, że w ubiegłym tygodniu ukarany mandatem karnym został kolejny lokalny przedsiębiorca, który na terenie prowadzonej działalności gospodarczej dopuścił się bezprawnej utylizacji odpadów, tj. spalania paneli podłogowych oraz płyt OSB. 38-letni mieszkaniec powiatu lubańskiego nie był wcześniej karany za podobny czyn przez lubańskich strażników, stąd kontrola terenu przedsiębiorstwa nie została zakończona skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Red./Fot./SMLuban

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...